24.1 C
Skopje
Monday, July 15, 2019
Ballina Teknologji Huawei shpëton, ja vendimi i papritur i Trump

Huawei shpëton, ja vendimi i papritur i Trump

Presidenti Amerikan Donald Trump i dha Huawei një “litar” shpëtimi pasi tha se kompanitë Amerikane do të lejohen përsëri të bëjnë biznes me gjigandin Kinez pas një muaji paqartësi.

Muajin e kaluar administrata e tij vendosi Huawei dhe 70 filiale të kompanisë në listën e zezë duke ja ndaluar kompanive Amerikane të bëjnë biznes me ta.

Impakti ishte katastrofik për kompaninë ku një numër kompanish Amerikane si Google që i shet Huawei Androidin u detyruan të ngrijnë marrëveshjet me kompaninë Kineze.

Vetë shefi ekzekutiv i Huawei ren Zhengfei tha se sanksionet Amerikane do ti kushtonin prodhuesit të tretë më të madh në botë të smartfonëve 30 miliardë dollarë të ardhura më pak në dy vitet e ardhshme.

Megjithatë administrata e Trump duket se e ka “falur” Huawei të paktën bazuar në komentet e bëra prej Trump pas takimit të tij që pati me presidentin Kinez Xi Jinping në Samitin e G20-ës.

“Kompanitë Amerikane mund ti shesin produktet e tyre Huawei. Po flasim për produkte dhe pajisje që nuk përbëjnë kërcënim për sigurinë kombëtare,” tha presidenti Amerikan.

Pavarësisht lajmit të mirë, besimit i përbashkët është thyer dhe gjërat me shumë gjasa nuk do të jenë më njëlloj. Situata e krijuar tregoi sesa e varur është bërë kompania nga teknologjia Amerikane saqë rrezikonte funksionimin e saj pas sanksioneve.

Në tre mujorin e kaluar Huawei shiti 59 milionë telefonë dhe gjatë 2018-ës gjeneroi 107.4 miliardë dollarë të ardhura. /PCWorld Albanian

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

OKB: Uria në botë vazhdon të rritet

Uria prekte 821,6 milionë persona në botë në vitin 2018, kundrejt 811 milionë një vit më parë, sipas një raporti vjetor të publikuar të...

Gjermania rikthen në Firence një pikturë të vjedhur gjatë LIIB

Një pikturë që u vodh nga Firence gjatë Luftës së Dytë Botërore do të rikthehet nga qeveria gjermane këtë të premte, deklaroi Ministria italiane...

Boki 13 dhe Kiçec kanë marrë 1,5 milionë euro për të ndikuar te një prokuror

Bojan Jovanovski i njohur si boki 13 dhe Zoran Milevski- Kiçec dyshohen se kanë marrë 1.5 milionë euro nga një biznesmen për ta ndaluar...

Emmanuel Macron fillon vizitën dyditore në Beograd

Presidenti francez, Emmanuel Macron, tha të hënën në Beograd se vizita e tij dyditëshe në Serbi synon hapjen e një faqeje të re në...

Biletat falas për takimin FC Shkupi – FC Pyunik

Kryesia e klubit ka vendosur që t’ua lehtësojë të gjithë atyre që dëshirojnë të ndjekin nga afër takimin e kthimit të raundit të parë...