24.1 C
Skopje
Monday, July 15, 2019
Ballina Teknologji Aeroplani elektrik që mund të udhëtojë 160 km për 5 euro

Aeroplani elektrik që mund të udhëtojë 160 km për 5 euro

Me 300 kilogramë në peshë, ‘Pipistrel Alpha Electro’ është një avion elektrik ultra i lehtë, që mund të përshkojë 160 km/h për 4.50 euro.

Aeroplani ultra i lehtë, i prodhuar në mënyrë serike me një motor elektrik, filloi prodhimin në vitin 2016.

Duke peshuar 300 kilogramë në total – duke përfshirë edhe baterinë 100 kilogramë 21 kilovat për orë – avioni që lejon një orë fluturim, është në gjendje të mbajnë dy pasagjerë,i aftë të mbulojë pothuajse 160 kilometra dhe mund të ngarkohet në afërsisht një orë .

Ajo që e bën të veçantë mjetin fluturues 125 mijë eurosh përveç avionëve të tjerë të ngjashëm, është motori 60 kilovat.

“Kostoja e energjisë elektrike në orë fluturimi është afërsisht midis 4-6 dollarësh, tha Krzysztof Będkowski, krijues i avionit në fjalë.

Aktualisht, avioni përdoret kryesisht për mësime fluturuese mbi aeroport.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Mogherini: Solidariteti ynë me popullin turk i padiskutueshëm

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë, Federica Mogherini duke përkujtuar përvjetorin e tretë të tentativës për grusht...

OKB: Uria në botë vazhdon të rritet

Uria prekte 821,6 milionë persona në botë në vitin 2018, kundrejt 811 milionë një vit më parë, sipas një raporti vjetor të publikuar të...

Gjermania rikthen në Firence një pikturë të vjedhur gjatë LIIB

Një pikturë që u vodh nga Firence gjatë Luftës së Dytë Botërore do të rikthehet nga qeveria gjermane këtë të premte, deklaroi Ministria italiane...

Boki 13 dhe Kiçec kanë marrë 1,5 milionë euro për të ndikuar te një prokuror

Bojan Jovanovski i njohur si boki 13 dhe Zoran Milevski- Kiçec dyshohen se kanë marrë 1.5 milionë euro nga një biznesmen për ta ndaluar...

Emmanuel Macron fillon vizitën dyditore në Beograd

Presidenti francez, Emmanuel Macron, tha të hënën në Beograd se vizita e tij dyditëshe në Serbi synon hapjen e një faqeje të re në...