24.1 C
Skopje
Monday, July 15, 2019
Ballina Teknologji BMW fillon prodhimin e Mini elektrik në fund të vitit 2019

BMW fillon prodhimin e Mini elektrik në fund të vitit 2019

BMW do të fillojë prodhimin e një Mini të ri elektrik në fabrikën e tij britanike në fund të 2019 dhe automjetet e para do të arrijnë blerësit nga pranvera e vitit të ardhshëm.

“Mini Electric do të fillojë ofensivën e modeleve tona të reja të makinave plotësisht elektrike”, tha Oliver Cipse, kreu i prodhimit, i cili sipas burimeve të paidentifikuara do të bëhet drejtori i ri ekzekutiv i BMW.

“Deri në vitin 2023, dy vjet para afatit përfundimtar, ne do të kemi 25 modele elektrike në treg. Më shumë se gjysma do të jetë tërësisht elektrike,” shtoi ai.

BMW vitin e kaluar prodhoi mbi 230,000 makina në fabrikën e Oksfordit, e cila është rreth 15 për qind e prodhimit total të makinave në Britani të Madhe.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

OKB: Uria në botë vazhdon të rritet

Uria prekte 821,6 milionë persona në botë në vitin 2018, kundrejt 811 milionë një vit më parë, sipas një raporti vjetor të publikuar të...

Gjermania rikthen në Firence një pikturë të vjedhur gjatë LIIB

Një pikturë që u vodh nga Firence gjatë Luftës së Dytë Botërore do të rikthehet nga qeveria gjermane këtë të premte, deklaroi Ministria italiane...

Boki 13 dhe Kiçec kanë marrë 1,5 milionë euro për të ndikuar te një prokuror

Bojan Jovanovski i njohur si boki 13 dhe Zoran Milevski- Kiçec dyshohen se kanë marrë 1.5 milionë euro nga një biznesmen për ta ndaluar...

Emmanuel Macron fillon vizitën dyditore në Beograd

Presidenti francez, Emmanuel Macron, tha të hënën në Beograd se vizita e tij dyditëshe në Serbi synon hapjen e një faqeje të re në...

Biletat falas për takimin FC Shkupi – FC Pyunik

Kryesia e klubit ka vendosur që t’ua lehtësojë të gjithë atyre që dëshirojnë të ndjekin nga afër takimin e kthimit të raundit të parë...