24.1 C
Skopje
Monday, July 15, 2019
Ballina Lajme Alexa këshilltarja virtuale mjekësore e pacientëve

Alexa këshilltarja virtuale mjekësore e pacientëve

Alexa… quhet asistentja e zërit, produkt i kompanisë Amazon, e cila do të japë këshilla mjekësore për sëmundjet më të zakonshme, falë një marrëveshjeje të nënshkruar me sistemin kombëtar të shëndetësisë në Britaninë e Madhe.

”Projekti është i dedikuar mbi të gjitha ndaj shtresave më të brishta siç janë të moshuarit, ata me probleme vizuale, të cilët duhet të lehtësojnë punën e mjekëve të përgjithshëm dhe ata të ndihmës së parë”, njoftoi ”The Guardian”.

Marrëveshja, të cilën autoritetet britanike të shëndetësisë e njoftuan një vit më parë, por që tani do të bëhen operacionale, parashikon që algoritmi që udhëzon Alexa do të përdorë informacionin nga faqja e NHS kur përdoruesit bëjnë pyetje rreth çështjeve të shëndetit.

”Është e drejtë që NHS të shfrytëzojë teknologjinë, që mund të zvogëlojë ngarkesën e mjekëve të përgjithshëm dhe farmacistëve”, theksoi sekretari britanik për Shëndetësinë, Matt Hancock./

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

OKB: Uria në botë vazhdon të rritet

Uria prekte 821,6 milionë persona në botë në vitin 2018, kundrejt 811 milionë një vit më parë, sipas një raporti vjetor të publikuar të...

Gjermania rikthen në Firence një pikturë të vjedhur gjatë LIIB

Një pikturë që u vodh nga Firence gjatë Luftës së Dytë Botërore do të rikthehet nga qeveria gjermane këtë të premte, deklaroi Ministria italiane...

Boki 13 dhe Kiçec kanë marrë 1,5 milionë euro për të ndikuar te një prokuror

Bojan Jovanovski i njohur si boki 13 dhe Zoran Milevski- Kiçec dyshohen se kanë marrë 1.5 milionë euro nga një biznesmen për ta ndaluar...

Emmanuel Macron fillon vizitën dyditore në Beograd

Presidenti francez, Emmanuel Macron, tha të hënën në Beograd se vizita e tij dyditëshe në Serbi synon hapjen e një faqeje të re në...

Biletat falas për takimin FC Shkupi – FC Pyunik

Kryesia e klubit ka vendosur që t’ua lehtësojë të gjithë atyre që dëshirojnë të ndjekin nga afër takimin e kthimit të raundit të parë...