24.1 C
Skopje
Monday, July 15, 2019
Ballina Lajme ”Hayabusa2” ulet me sukses mbi asteroidin ”Ryugu”

”Hayabusa2” ulet me sukses mbi asteroidin ”Ryugu”

Sonda kozmike japoneze ”Hayabusa2” iu afrua me sukses një asteroidi të rrezikshëm, 300 milionë kilometra larg Tokës, gjatë përpjekjes së dytë për uljen mbi të, njoftoi sot agjencia japoneze e hapësirës.

”Kontrolli i misionit tha se të dhënat në përputhje me një ulje të suksesshme ishin pranuar”, sipas Agjencisë Japoneze të Hapësirës Hapësinore (JAXA).

”Hayabusa2” u largua nga qendra hapësinore ”Tanegashima”, në jug të Japonisë, në dhjetor 2014.

”Eksploruesi pritet të kthehet në Tokë në fund të vitit 2020 me mostra nga hapësira”, tha agjencia.

Misioni i tanishëm përqendrohet në mbledhjen e mostrave nga sipërfaqja e asteroidit.

”Hayabusa2” lëshoi një predhë mbi asteroidin me diametër prej 900 metrash të quajtur ”Ryugu” në prill për të krijuar një krater, nga ku do të merte disa mostra të përbërjes së tij.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Ramsey beson se Juventusi është klubi i duhur për të

Mesfushori uellsian Aaron Ramsey beson se Juventusi është klubi i duhur për të dhe po shikon para që të punojë me trajnerin e ri...

SHBA, nisin rikthimet e migrantëve të paligjshëm në disa shtete

Kontrolle kundër migrantëve që hyjnë ilegalisht në Shtetet e Bashkuara të Amerikës të kërkuara nga  presidenti Donald Trump janë duke u zhvilluar në disa...

Kinë, ekonomia në rënien më të madhe në 27 vitet e fundit

Kina mbyll tremujorin e dytë të vitit 2019 me PBB-në në 6,2% , ritmi më i ngadalshëm në 27 vitet e fundit, krahasuar me...

Mogherini: Solidariteti ynë me popullin turk i padiskutueshëm

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë, Federica Mogherini duke përkujtuar përvjetorin e tretë të tentativës për grusht...

OKB: Uria në botë vazhdon të rritet

Uria prekte 821,6 milionë persona në botë në vitin 2018, kundrejt 811 milionë një vit më parë, sipas një raporti vjetor të publikuar të...