24.1 C
Skopje
Monday, July 15, 2019

Bota

OKB: Uria në botë vazhdon të rritet

Uria prekte 821,6 milionë persona në botë në vitin 2018, kundrejt 811 milionë një vit më parë, sipas një raporti vjetor të publikuar të...

Itali, kapen armë luftarake tek përkrahësit e ekstremit të djathtë

Policia italiane njoftoi sot se ka kapur një arsenal të vërtetë lufte, përshirë edhe raketa ajër-ajër dhe rreth 20 pushkë, gjatë një kontrolli në...

Kongresistja me shami i përgjigjet Trump’it: Je presidenti më i keq në historinë e ShBA’së

Kongresistja e Partisë Demokratike në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Ilhan Omar, ka reaguar ndaj deklaratave të presidentit Donald Trump. Ajo në një shkrim...

Polici mendonte se arma ishte lodër, qëllon për vdekje 17 vjeçaren

Ky është momenti kur një vajzë 17 vjeçare shënjestroi si për shaka një polic me një armë lodër vetëm pak sekonda para se ai...

India anuloi lansimin e sondës në Hënë një orë para ngritjes

India sot për “arsye teknike” anuloi lansimin e sondës së saj në Hënë, 56 minuta përpara fluturimit të planifikuar, duke vonuar misionin për një...

Kim Jong-Un merr para nga populli që ta mbajë babain dhe gjyshin e tij të ngrirë në akull

Edhe pse shumica e popullsisë së Koresë Veriore jeton në varfëri, diktatori i famshëm shpenzon 320.000 funte që ta mbajë trupin e babait dhe...

Irani i gatshëm për bisedime nëse SHBA heq sanksionet

Irani është i gatshëm për bisedime me Shtetet e Bashkuara nëse Washingtoni heq sanksionet dhe kthehet në marrëveshjen nukleare të vitit 2015, nga e...

Shkon në 78 numri i të vdekurve nga vërshimet në Nepal dhe Indi

Së paku 78 njerëz kanë vdekur dhe dhjetëra mijëra të tjerë janë detyruar të zhvendosen nga vendbanimet e tyre për shkak të vërshimeve të...